
Према његовим речима, запослени у тој области траже од Владе Србије да, колико је то могуће, исправи грешке лоших приватизација и понуди стратешки програм опоравка металске индустрије, иначе ће изаћи на масовне протесте 25. октобра.
"Металцима је тешко у целој Србији, у Војводини су они некада били носиоци развоја, а најдрастичнији пример суноврата тог комплекса је управо Нови Сад, где је у њему пре 15 година радило 22.000, а сада једва 1.500 радника", додао је Миљуш на конференцији за новинаре у седишту Савеза самосталних синдиката Војводине.
Тренутно су у најтежем положају, како је рекао, четири фирме које се налазе у процесу реструктуирања. То су бачкопаланачка "Мајевица", новосадски "Петар Драпшин", "Утва" из Панчева и сомборска "Специјална возила".
"Све четири фирме имају тржиште и њихови производи су квалитетни. Проблем је у недостатку новца за куповину репроматеријала и друге режијске трошкове, а посебно нас је погодила одлука надлежног Касационог суда да новац за социјални програм намењен вишку запослених морају саме да обезбеде", наставио је лидер војвођанских синдикалаца, саставног дела Самосталног синдиката металаца Србије.
Миљуш сматра да би држава требало да обезбеди средства за отпремнине и заостале плате, јер је реч о фирмама које је она и преузела.
"Позвани смо били да своје проблеме изнесемо на седници Одбора за индустрију Скупштине Србије, али није било кворума, што је за нас знак незаинтересованости посланика за нашу судбину. Накнадно је формирана радна група која би требало да понуди нека решења", предочио је он.
Миљуш најављује да ће металци сачекати још месец дана, а уколико до 25. октобра не дође до било каквог помака изразиће своје незадовољство испред Министарства правде и Владе Србије.